Tarptautinis bendradarbiavimas

Tarptautinis bendradarbiavimas

 

Bendradarbiavimas manipuliacijų sporte prevencijos srityje  

Įrankio manipuliavimo sporte prevencijai kūrimo iniciatyva. 2024 m. kovo 19 d. Lošimų priežiūros tarnybos atstovė dalyvavo Lietuvos krepšinio federacijos (toliau – LKF) organizuotame seminare apie globalias ir šalies mastu stebimas manipuliavimo sporte tendencijas ir prevenciją, skirtame sportu susijusių institucijų specialistams, sportininkams ir kitiems suinteresuotiems atstovams.

Pastaruoju metu Lietuvos krepšinyje vis dažniau pasigirstant pranešimų apie galimus manipuliavimo varžybų rezultatais atvejus, Lošimų priežiūros tarnyba sulaukė LKF prašymo prisidėti prie jų organizuojamo seminaro.

Lošimų priežiūros tarnybos atstovė seminaro metu skaitė pranešimą apie Lošimų priežiūros tarnybos veiklą manipuliavimo sporte prevencijos srityje. Pristatyta manipuliavimo sporte ir su tuo susijusių lažybų dėl sporto įvykių problematika, Priežiūros tarnybos praktika, iššūkiai, su kuriais, vykdant verslo priežiūrą, susiduriama dėl galimų susitarimų sporte, taip pat apie visų suinteresuotų sektorių bendradarbiavimo svarbą.

Šis renginys – tai LKF ir partnerių, vienas iš kurių yra ir Lošimų priežiūros tarnyba, bendro tarptautinio projekto rengiant manipuliavimo sporto rezultatais tyrimų modelį, etapas, kurio metu specialistai keitėsi informacija ir patirtimi.

LKF praktikos pagrindu, pasitelkusi tarptautinius pavyzdžius, talkinant Lošimų priežiūros tarnybai rengia minėtą manipuliavimo sporto rezultatais tyrimų modelį.

Modelis turėtų tapti įrankiu, skirtu kaupti ir sisteminti informaciją. Kartu planuojama parengti visą metodinę medžiagą, algoritmus, instrukcijas ir kitus reikalingus elementus, kurie taps tyrimo modelio sudėtinėmis dalimis. Pažymėtina, kad šis modelis, anot LKF, turėtų padėti lygoms ir klubams, kaip pirminėms tyrimų institucijoms, vykdyti vidinius tyrimus pagal vieningą sistemą. Taikant šį modelį bus galima lengviau koordinuoti tyrimų etapus, parinkti ir apmokyti tinkamus žmones, ir, kas yra svarbiausia – kad vykdant tyrimo modelyje nurodytus žingsnius kartu vyks ir prevencija.

Priežiūros tarnyba aktyviai dalyvauja įgyvendinant manipuliacijų sporte ir lažybose prevenciją Lietuvoje, vykdo manipuliavimo aukšto meistriškumo sporto varžybomis stebėsenos ir kontrolės veiksmus, bendradarbiaujant su įvairiomis šalimis,  suinteresuotais efektyvia kova, siekiant užkirsti kelią manipuliavimui aukšto meistriškumo sporto varžybomis.

Primename, jog Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymas numato, kad asmenims draudžiama dalyvauti lažybose (įskaitant ir nuotolinio lošimo lažybas), kuriose atliekami statymai dėl lažybų įvykių, kuriuose dalyvauja jie patys arba jie patys gali turėti įtakos lažybų baigčiai; taip pat dėl įvykių, kuriuose dalyvauja jų artimieji giminaičiai ar šeimos nariai, arba šie asmenys gali turėti įtakos lažybų baigčiai.

Lažybų tarpininkas, nustatęs, kad statymą atlieka asmuo, kuriam draudžiama dalyvauti lažybose, privalo atsisakyti priimti statymą, o šiam faktui paaiškėjus vėliau, – atsisakyti išmokėti laimėjimą ir apie tai pranešti Priežiūros tarnybai. Už šių reikalavimų nesilaikymą asmenys atsako Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.

Nuo 2017 m. sausio 1 d., Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182¹ straipsnis nustato baudžiamąją atsakomybę už manipuliavimą profesionalių sporto varžybų eiga arba rezultatais bei numato sankcijas, iš kurių griežčiausia – laisvės atėmimo iki  ketverių metų bausmė.

 

Tarptautiniame vebinare. 2023 m. vasario 3 d. Lošimų priežiūros tarnybos atstovas dalyvavo Europos parlamento iniciatyva surengtame tarptautiniame vebinare, skirtame Makolino konvencijos įgyvendinimui aptarti.

Vebinare dalyvavo Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Lietuvos Tautinio Olimpinio komiteto, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Kriminalinės policijos biuro atstovai, GLMS, Sport Integrity Australia, Interpolo , kitų Lietuvos ir įvairių šalių institucijų, susijusių su manipuliavimo aukšto meistriškumo sporto varžybomis, užkardymu, atstovai.

Susitikimo metu aptartas Europos Tarybos indėlis į kovą prieš sutartas varžybas, sporto organizacijų, Interpolo ir veikiančių nacionalinių platformų partnerystės klausimas, pristatytas Australian Sport Integrity modelis, dalintasi sukaupta patirtimi ir ieškota efektyviausio nacionalinės platformos modelio.

Europos Tarybos konvencija dėl manipuliacijų sporto varžybomis (Makolino konvencija), kurioje daugiausia dėmesio skiriama tarptautinio bendradarbiavimo ir prevencijos priemonėms, rizikos įvertinimui ir valdymui, keitimuisi informacija, asmens duomenų apsaugai, teisėsaugos institucijų bendradarbiavimui, atsakomybės (baudžiamosios ir administracinės) nustatymui, buvo pasirašyta 2014 m., ją yra pasirašiusios 39 valstybės. Tikimasi, kad valstybėms  ją ratifikavus, ji taps veiksminga priemone kovojant su šiuo reiškiniu tarptautiniu mastu.

 

Atnaujintas susitarimas. 2023 m. kovą Lošimų priežiūros tarnyba pasirašė atnaujintą susitarimą su skaidrumo sporte užtikrinimo organizacija ULIS (angl. United Lotteries for Integrity in Sports), tapdama asocijuota organizacijos nare.

Apie šį bendradarbiavimą savo komunikacijoje pranešė ULIS: „Džiaugiamės galėdami pranešti apie naują valstybinę instituciją – Lietuvos Lošimų priežiūros tarnybą, kuri prisijungė prie narių tinklo.

Lošimų priežiūros tarnyba bendradarbiauja su ULIS (buvusi GLMS (Global Lottery Monitoring System) nuo 2018 m. gegužės mėn., kuomet abi organizacijos pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Po ketverių sėkmingo bendradarbiavimo metų Lošimų priežiūros tarnyba dabar yra oficialiai asocijuota narė ir toliau stiprins bendradarbiavimą keičiantis informacija apie įtartinus sporto ir lažybų modelius.“

Lošimų priežiūros tarnybos direktoriaus Virginijaus Daukšio teigimu, „abi organizacijas sieja tie patys tikslai, vertybės ir įsipareigojimas kovoti su susitarimų dėl sporto rungtynių reiškiniu. Duomenys ir informacija, kurią gauname iš ULIS, padeda įdėmiai analizuoti įvairius mūsų šalyje vykstančius sporto renginius ir gali būti panaudota kaip svarbus elementas mūsų tyrimams nacionaliniu lygiu“. „Tikimės sėkmingo bendradarbiavimo ir ateityje“, - pridūrė V. Daukšys.

Lošimų priežiūros tarnyba atkreipia lošimų organizatorių dėmesį į tai, kad operatyvus keitimasis turima informacija efektyviai prisidėtų prie skaidrumo Lietuvos sporte, užtikrintų lošėjų ir lošimų organizatorių interesų bei jų teisių apsaugą. Siekiant nurodytų tikslų kviečiame lošimų organizatorius aktyviai bendradarbiauti ir teikti informaciją apie pastebėtus įtartinus atvejus, įtarimą sukėlusius statymus ar kitus veiksmus, liudijančius apie galimus susitarimus sporte. Lošimų priežiūros tarnyba, savo ruožtu, yra pasirengusi dalintis aktualiais duomenimis, gaunamais iš ULIS ar kitų partnerių tam, kad susitarimų sporte užkardymas bei išaiškinimas būtų rezultatyvesnis.

 

Sąžiningo sporto seminaras. 2023 m. liepą Lošimų priežiūros tarnybos atstovė dalyvavo Jungtinių loterijų už sąžiningumą sporte (angl. ULIS) organizuojamas sporto sąžiningumo seminare, vykusiame Lozanoje (Šveicarija).

Dvi dienas trukusiame renginyje dalyvavo 70 atstovų, kurie atstovavo įvairias organizacijas ir institucijas iš viso pasaulio. Pranešėjai iš Europos Tarybos, Tarptautinio olimpinio komiteto (angl. IOC), Pasaulinės kriminalinės policijos įstaigos (angl. INTERPOL), Tarptautinės teniso sąžiningumo agentūros (angl. ITIA), Tarptautinės futbolo asociacijos (angl. FIFA), Europos futbolo asociacijos sąjungos (angl. UEFA) pristatė savo darbo pobūdį ir aptarė, kaip būtų galima toliau stiprinti bendradarbiavimą nustatant, stebint, tiriant ir galiausiai skiriant sankcijas už manipuliavimą sporto varžybomis.  

Renginyje didelis dėmesys skirtas tarptautiniam bendradarbiavimui kaip esminiam kovos su manipuliavimu sporto varžybomis elementui. Atkreiptas dėmesys, kad siekiant efektyvesnės kovos su manipuliavimo sporto varžybomis reiškiniu, būtinas bendras ir glaudus suinteresuotų subjektų darbas, koordinuoti veiksmai, partnerystė bei bendro tikslo siekimas.  

 

Mokymai. 2023 m. spalio 24-25 d. Kaune vyko Lietuvos antidopingo agentūros ir lažybų stebėseną vykdančios tarptautinės organizacijos „Sportradar“ atstovai organizuojami mokymai (dirbtuvės) manipuliavimo sporto varžybomis tema. Renginyje dalyvavo ir Lošimų priežiūros tarnybos Kontrolės skyriaus atstovė. Taip pat mokymuose dalyvavo krepšinio ir futbolo sporto šakų atstovai, policijos pareigūnai.

Mokymų metu kalbėta apie ypatingą poreikį šviesti sporto bendruomenę bei visuomenę apie azartinius lošimus ir susitarimus dėl varžybų. Ypatingas dėmesys skirtas sportininkams, kaip vienai iš pagrindinių rizikos grupių, siejamai su manipuliavimu sporto varžybomis, bei jų apsaugai nuo šio pavojingo reiškinio.

Renginio metu taip pat aiškintasi, kokie galimi šio latentinio nusikaltimo pasireiškimo būdai, kodėl sportininkai sutinka dalyvauti nusikalstamose schemose, kurios sportininkų grupės labiausiai pažeidžiamos, diskutuota apie tai, kokios yra asmeninės, teisinės, finansinės ir sportinės pasekmės sportininkui manipuliuojant sporto varžybomis.

Svarbi mokymų dalis buvo skirta supratimui, kas yra vidinė informacija ir kokią žalą gali sukelti tyčinis ar netyčinis tokios informacijos pasidalinimas net ir su pačiais artimiausiais savo aplinkos žmonėmis. Nagrinėtas ryšys tarp socialinių tinklų ir manipuliavimo sporto varžybomis. Kuo labiau sportininkas yra aktyvus socialiniuose tinkluose, tuo didesnė tikimybė, kad jis  taps taikiniu nusikaltėliams, kurie gali pasinaudoti sportininko skelbiama informacija.

Mokymų metu pristatyta, kaip atliekami „Sportradar“ tyrimai, kokie duomenys renkami ir kaip jie analizuojami. Remiantis „Sportradar“ duomenimis, pasaulyje:

• per 2022 m. pastebėta 1212 įtartinų varžybų;

• į manipuliacijas įtraukta 12 sporto šakų;

• nuo 2021 m. manipuliacijų sporto varžybų rezultatais padaugėjo 34 proc.

Mokymų dalyviai turėjo progą išbandyti save ir pasitikrinti savo žinias įvairiose praktinėse užduotyse, praktinių užsiėmimų metu taip pat buvo ugdomi skirtingose institucijose dirbančių specialistų gebėjimai bendrauti su potencialiais pažeidėjais – sportininkais.

 

Bendradarbiavimas probleminių lošimų prevencijos srityje

 

Patirtis - 𝗸𝗼𝗻𝗳𝗲𝗿𝗲𝗻𝗰𝗶𝗷oje 𝗩𝗮𝗿𝘀̌𝘂𝘃𝗼𝗷𝗲. 2023 m. lapkričio 13-14 dienomis Lošimų priežiūros tarnybos psichologė dalyvavo 11-oje tarptautinėje probleminio lošimo ir kitų elgesio priklausomybių konferencijoje, vykusioje Varšuvoje, Lenkijoje.

Tokio pobūdžio konferencija organizuojama jau vienuoliktus metus iš eilės, joje dalyvauja įvairių Europos šalių elgesio priklausomybių mokslininkai ir praktikai. Renginį organizavo Lenkijos humanitarinės pagalbos fondas „Res Humanae“, Nacionalinis prevencijos ir priklausomybių centras.

Probleminis lošimas ir jo keliamos pasekmės yra pagrindinis dalykas, su kuriuo susiduria Lošimų priežiūros tarnybos psichologai, todėl yra labai svarbu nuolatos kelti kvalifikaciją: sekti pagrindines šios temos aktualijas, semtis gerosios užsienio praktikos, bendradarbiauti su kitų šalių specialistais.

Konferencijoje iš viso buvo pristatyti 26 pranešimai lošimo ir kitų elgesio priklausomybių tematika. Visgi daugelis specialistų akcentavo, jog probleminis lošimas yra aktuali ir vis didėjanti problema Europoje, kuriai mažinti yra svarbus valstybės įsitraukimas, ypač prevencija.

Galiausiai, naujos pažintys ir pokalbiai su kitų šalių atstovais tapo išties naudinga patirtimi, kadangi tai leido pasisemti naujų idėjų efektyvesniam darbui prevencijos srityje.

 

Patirtis – mokymuose su Ukraina. 2023 m. spalio 11 d. Lošimų priežiūros tarnybos specialistai, bendradarbiaujant su Ukrainos lošimų ir loterijų priežiūros komisija (toliau - KRAIL), nuotolinės sesijos  metu Ukrainos kolegoms pristatė Lietuvos patirtį probleminių lošimų srityje. Su kolegomis pasidalinta informacija apie lošimo priklausomybės raidą, į lošimus įsitraukusių asmenų elgesio ir emocijų pokyčius, pagalbos priemones.

Nuo 2022 m. vasaros, kuomet buvo pasirašytas tarpusavio supratimo Memorandumas, Lošimų priežiūros tarnyba ir KRAIL aktyviai bendradarbiauja, keičiasi informacija, specialistų patirtimi įvairiose verslo reguliavimo įgyvendinimo, priežiūros srityse, taip pat ir probleminių lošimų prevencijos srityje. 

 

Bendradarbiavimas pinigų plovimo prevencijos srityje

 

Darbo grupė GREF. 2023 m. gruodžio Europos lošimus prižiūrinčių institucijų forumo GREF (Gaming Regulators European Forum) nariai įsteigė Kovos su pinigų plovimu darbo grupę, kurios tikslas - pagerinti narių keitimąsi informacija šioje srityje. Grupės pastangos bus sutelktos į sektoriaus skaidrumo ir patikimumo stiprinimą. Nariai dalinsis įžvalgomis apie geriausią praktiką, tendencijas ir pokyčius, taip pat aptars būtinus bendrus veiksmus.

Nuo 2023 m. gruodžio Lošimų priežiūros tarnybos atstovas dalyvauja Europos lošimus prižiūrinčių institucijų forumo GREF (Gaming Regulators European Forum) Kovos su pinigų plovimu darbo grupės veikloje.

Tai penktoji darbo grupė GREF greta Atsakingo lošimo, Skaitmeninės informacijos ir inovacijų, Informacijos ir statistikos bei Vykdymo užtikrinimo darbo grupių.

Lošimų priežiūros tarnyba yra GREF narė nuo institucijos veiklos pradžios 2002 metais. Institucijos atstovai aktyviai dalyvauja GREF iniciatyvose, renginiuose, darbo grupėse, keičiasi aktualia informacija su partneriais kitose šalyse, dalinasi savo patirtimi ir gerąja praktika, yra pasirašiusi bendradarbiavimo memorandumus su Latvijos, Estijos, Ukrainos priežiūros institucijomis.

 

Baltijos šalių pinigų plovimo prevencijos konferencija. 2023 m. spalio 11 d. Lošimų priežiūros tarnybos atstovė dalyvavo Baltijos šalių pinigų plovimo prevencijos konferencijoje (Baltic AML Forum 2023). Konferencijos metu pristatyta dabartinė situacija Baltijos šalių pinigų plovimo prevencijos srityje, laukiantys reguliaciniai pakeitimai. Aptartas tarptautinių sankcijų įgyvendinimas Baltijos šalyse, virtualiųjų valiutų reguliavimas ir kiti aktualūs klausimai bei nauji iššūkiai, rizikos, akcentuota veiksmingo bendradarbiavimo svarba, siekiant efektyvios pinigų plovimo prevencijos visuose sektoriuose.

Lošimų priežiūros tarnyba kartu su kitomis Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme (toliau – PPTFPĮ) nurodytomis institucijomis pagal kompetenciją yra atsakinga už PPTFPĮ nustatytą pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevenciją. Vadovaujantis minėto įstatymo nuostatomis, Lošimų priežiūros tarnyba priima azartinius lošimus ir loterijas organizuojančioms bendrovėms skirtus nurodymus, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui, prižiūri šių bendrovių veiklą, susijusią su pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimu, konsultuoja šias bendroves šioje dalyje nurodytų nurodymų įgyvendinimo klausimais. Lošimų priežiūros tarnyba taip pat rengia mokymus, rekomendacijas susijusias su pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencija prižiūrimoms verslo įmonėms, stebi situaciją, sistemina informaciją, susijusią su kova su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu bei gilina žinias ir keičiasi patirtimi įvairių formatų iniciatyvose šioje srityje.

 

Priežiūros institucijų bendradarbiavimas

Bendradarbiavimas su Latvijos kolegomis. 2022 m. lapkričio 24-25 d. Lošimų priežiūros tarnybos atstovai Rygoje (Latvijos Respublika) dalyvavo 6-ajame tarptautiniame su Latvijos lošimų priežiūros inspekcijos ir Latvijos Finansų ministerijos atstovais. Renginys organizuotas bendradarbiaujant pagal 2015 metų pasirašytą Baltijos šalių lošimų priežiūros institucijų susitarimą. Susitikimas skirtas aptarti per metus įvykusius pokyčius ir naujoves, susijusius su lošimų ir loterijų rinkų reglamentavimu, priežiūra, nelegalių nuotolinių lošimų priemonių įgyvendinimu, probleminių lošimų, pinigų plovimo prevencija ir kita.

Latvijos Finansų ministerijos ir Latvijos Loterijų ir Lošimų inspekcijos atstovai pristatė 2021 – 2027 metų Lošimų politikos principus, pagrindines institucijos veiklos kryptis ir iššūkius, rinkos statistinius duomenis. Lošimų priežiūros tarnybos atstovai Latvijos kolegas supažindino su naujausiais Azartinių lošimų įstatymo pakeitimais, susijusiais su kontrole, licencijavimu, prevencija, reklama ir kita, su rinkos statistiniais duomenimis. Vėliau vyko diskusijos darbo grupėse atskiriems klausimams aptarti bei pasidalinti gerąja praktika vykdant institucijų funkcijas.

 

Tarpusavio supratimo memorandumas su Ukrainos Azartinių lošimų ir loterijų komisija. 2022 m. liepą Lošimų priežiūros tarnyba ir Ukrainos Azartinių lošimų ir loterijų komisija pasirašė Tarpusavio supratimo memorandumą dėl bendradarbiavimo azartinių lošimų ir loterijų priežiūros vykdymo srityje.

Susitarimo šalys, suprasdamos tarptautinio bendradarbiavimo, keitimosi informacija bei gerąja praktika, svarbą ir jausdamos poreikį tobulėti, gilinti savo turimas žinias verslo priežiūros ir reguliavimo praktikos bei teisės aktų įgyvendinimo užtikrinimo srityje, nuo šiol jau prieš beveik metus užmegztą bendradarbiavimą, kurio sklandžiai eigai sutrukdė 2022 m. vasario 24 d. prasidėjęs karas Ukrainoje, tęs šio susitarimo pagrindu ir sieks jame suderintų tikslų sutartose srityse.

Institucijų specialistai keisis teisine informacija, rinkos reguliavimo praktika, teisės aktų taikymo ir  reikalavimų verslo subjektams aktualijomis. Taip pat numatoma organizuoti seminarus, paskaitas ar kitokio formato keitimosi praktika renginius abiejų institucijų specialistams.

 

Kasmetinė GREF konferencija. 2023 m. birželio 6-7 d. Lošimų priežiūros tarnybos atstovės dalyvavo Europos lošimus prižiūrinčių institucijų forumo GREF (angl. - European Gaming Regulators Forum) kasmetinėje konferencijoje, organizuotoje GREF kartu su Norvegijos lošimų priežiūros institucija.

Konferencijoje dalyvavo 90 lošimus prižiūrinčių institucijų atstovų iš 34 jurisdikcijų ir tai buvo rekordinis dalyvių skaičius.

Konferencijos metu GREF narių priežiūros institucijas atstovaujantys specialistai  iš Lietuvos, Vengrijos, Belgijos, Jungtinės Karalystės, Nyderlandų, Danijos, Latvijos, Kipro, Maltos ir Prancūzijos dalyvavo panelinėse diskusijose, kurių metu skaitė pranešimus bei diskutavo su kolegomis aktualiais klausimais.

Lošimų priežiūros tarnybos atstovės su pranešimu dalyvavo panelinėje diskusijoje kovos su nelegaliais lošimais tema. Konferencijos dalyviams pristatyta, kokios priemonės Lietuvoje taikomos prieš nelegalius lošimų operatorius internete (DNS ir mokėjimų blokavimas), pristatė patį blokavimo procesą nuo stebėsenos iki įtraukimo į Nelegalios veiklos vykdytojų sąrašą, pateikė blokavimo rezultatų statistinius duomenis, pasidalino Danijos atlikto tyrimo metu gauta informacija, pagal kurią Lietuvoje Europoje užima 7 vietą pagal tai, kiek žmonės lošia legaliai, t. y. – esame dešimtuke šalių, kuriose lošėjai dažniausiai renkasi legalius lošimus internete. Pranešėjos taip pat pristatė iššūkius, su kuriais susiduria priežiūros institucija, vykdydama savo funkcijas, skirtas kovai su nelegaliais lošimais.

Po pranešimo su konferencijos dalyviais vykusios diskusijos metu dalintasi praktika apie procedūras, teisminę praktiką ginčuose su nelegalių lošimų organizatoriais, skirtas dėmesys bendradarbiavimo ir keitimosi informacija su kitų šalių priežiūros institucijomis vykdant priemones prieš nelegalius lošimus svarbai ir kt.

 

Tarptautinė lošimus prižiūrinčių institucijų konferencija. 2023 m. rugsėjo 13-16 dienomis Lietuvoje vyko Lošimų priežiūros tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Lošimų priežiūros tarnyba) surengta jau 7-oji Baltijos šalių lošimus prižiūrinčių institucijų (Lošimų priežiūros tarnybos ir Latvijos loterijų ir lošimų priežiūros inspekcijos) konferencija. Ši konferencija organizuota 2015 m. pasirašyto bendradarbiavimo susitarimo tarp institucijų pagrindu. Konferencijoje šiais metais pirmą kartą dalyvavo ir Ukrainos lošimų ir loterijų priežiūros komisijos (toliau – KRAIL) atstovai.

Baltijos šalių priežiūros institucijų atstovai vėl susitikti panašiame formate planuoja ir kitais metais, tad ir ateityje bus tęsiamas bendradarbiavimas tarptautiniame lygmenyje su Latvijos ir Ukrainos lošimus ir loterijas prižiūrinčiomis institucijomis, keitimusi aktualia informacija prižiūrimos srities reglamentavimo, kontrolės klausimais, skiriant dėmesį specifinėms temoms (kontrolės iššūkiai, probleminių lošimų prevencija, pinigų plovimo, manipuliacijų sporte dėl lažybų prevencija, priemonė prieš nelegalių nuotolinių lošimų vykdytojus ir kt.).

 

Bendradarbiavimas su NAGRA. 2023 m. lapkričio 20 d. Europos lošimų priežiūros institucijų forumo GREF (angl. Gaming Regulators European Forum) valdyba kartu su Šiaurės Amerikos lošimų priežiūros institucijų asociacija NAGRA (angl. North American Gambling Regulators Association) išplatino pareiškimą, kuriame išdėstyti organizacijų siekiai stiprinti abiejų Atlanto pusių lošimų priežiūros institucijų ryšius ir glaudžiau bendradarbiauti.

Abi organizacijos, vienijančios atitinkamai apie 100 Europos ir Šiaurės Amerikos lošimus prižiūrinčių institucijų, ketina daugiau dėmesio skirti aktyvesniam keitimuisi informacija bei patirtimi su visais savo organizacijų nariais. Be to, planuojama rengti bendrus atitinkamų interesų grupių susitikimus, metines konferencijas, seminarus Šiaurės Amerikos ir Europos reguliavimo institucijoms ir kt.

Prancūzijos lošimų priežiūros tarnybos (Autorite Nationale Des Jeux) pirmininkė ir GREF pirmininkė Isabelle Falque-Pierrotin pareiškė: „Visame pasaulyje vis labiau didėja visuomenės susirūpinimui dėl rizikos, susijusios su pernelyg didele azartinių lošimų pasiūla, taip pat plečiasi azartinių lošimų rinkos, jos tampa vis inovatyvesnės, tad labai svarbu, kad reguliavimo institucijos visame pasaulyje keistųsi informacija. GREF ir NAGRA priežiūros institucijos susiduria su tomis pačiomis problemomis, todėl tikiu, kad šis bendradarbiavimas pagerins mūsų vartotojų apsaugą.“ Arizonos azartinių lošimų departamento ir NAGRA prezidentas Ryanas Winfieldas sakė, jog „Šis įsipareigojimas bendradarbiauti ir bendrauti pasitarnaus žmonėms visame pasaulyje.“

NAGRA vienija Šiaurės Amerikos federalinės, valstijų, vietos,  provincijų valdžios institucijas, atsakingas už legalios lošimų veiklos reguliavimą.

GREF vienija visos Europos lošimų priežiūros institucijas, kurios šiame forume bendradarbiauja su lošimų rinkos reguliavimu, priežiūra, organizatorių kontrole ir kt. susijusiais klausimais.

Lošimų priežiūros tarnyba yra GREF narė nuo institucijos veiklos pradžios 2002 metais. Institucijos atstovai aktyviai dalyvauja GREF iniciatyvose, renginiuose, darbo grupėse, keičiasi aktualia informacija su partneriais kitose šalyse, dalinasi savo patirtimi ir gerąja praktika, yra pasirašiusi bendradarbiavimo memorandumus su Latvijos, Estijos, Ukrainos priežiūros institucijomis.

 

TAIEX seminaras. 2022 m. sausio 24 – 26 d. Lošimų priežiūros tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos specialistai dalyvavo nuotoliniame seminare apie azartinių lošimų ir loterijų rinkų reguliavimo ir priežiūros praktiką bei lošimų paslaugų vartotojų ir žaidėjų apsaugą. Seminaras, kurį iniciavo Ukrainos Azartinių lošimų ir loterijų priežiūros komisija, organizuotas bendradarbiaujant su Europos Komisijos Techninės pagalbos ir informacijos mainų biuru (TAIEX) (angl. - Technical Assistance and Information Exchange). Renginyje taip pat dalyvavo Italijos ir Maltos lošimų ir loterijų priežiūros institucijų ekspertai.

Seminaro tikslas – pasidalinti patirtimi azartinių lošimų ir loterijų reguliavimo ir priežiūros srityse, t. y. licencijavimo, patikrinimų ir nuobaudų taikymo, piliečių (taip pat ir nepilnamečių vaikų) teisių apsaugos, apsaugos nuo neigiamo lošimų poveikio, lošimų reklamos reglamentavimo, reikalavimų nuotolinių lošimų organizavimui ir kt. klausimais. Taip pat susipažinti su priklausomybės nuo azartinių lošimų problematika, veiksmingomis priemonėmis, skirtomis priklausomybės nuo azartinių lošimų prevencijai bei neigiamo lošimo poveikio mažinimui (savanoriško apsiribojimo nuo azartinių lošimų sistemos, konsultavimo centrai, kitos pagalbos priemonės). 

Valstybių atstovai pristatė savo lošimų ir loterijų sektorių reguliavimo bei verslo organizavimo sistemas, priežiūrą vykdančių institucijų kompetencijas bei teises, iššūkius, su kuriais susiduria, vykdant įstatymais pavestas funkcijas, reglamentavimo naujoves bei tendencijas ir kryptis, nacionalinio reguliavimo derinimą su Europos Sąjungos direktyvų ir reglamentų nuostatomis. Taip pat pristatyti lošimo bendrovių steigimosi valstybėse reikalavimai, licencijavimo sąlygos, reikalavimai veiklai (ūkio subjektams, vietai, patalpoms, įrenginiams ir pan.), ribojimai ir draudimai, vykdant licencijuojamą veiklą.

 

Archyvinė informacija

Pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas su ESSA

2016 m. gegužės 31 d. Lošimų priežiūros tarnyba prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Priežiūros tarnyba) su tarptautine organizacija ESSA pasirašė bendradarbiavimo susitarimą, kuriuo susitarė dalintis informacija, siekiant užkirsti kelią manipuliacijoms sporto varžybų rezultatais.

ESSA yra nepelno siekianti organizacija, atstovaujanti daugeliui didžiausių pasaulyje sporto lažybų operatorių, kurie aptarnauja daugiau nei 40 mln. lošėjų visoje Europos Sąjungos teritorijoje. Pagrindinis ESSA tikslas yra stebėti lažybų rinką ir pranešti apie įtartinus lažybų įvykius bei apsaugoti lošėjus nuo sukčiavimo dėl manipuliacijų sporto renginiuose. ESSA padeda kovoti su manipuliacijomis sporte, vykdydama įrodymais grįstą stebėseną, teikdama informaciją lažybų operatoriams ir lažybas reguliuojančioms institucijoms.

Vienas iš esminių Priežiūros tarnybos tikslų yra vykdyti lošimų priežiūrą, siekiant užtikrinti sąžiningą, skaidrią lošimų veiklą ir lošėjų teisių bei jų teisėtų interesų apsaugą. Manipuliacijos sporto varžybomis kelia didžiulį pavojų, todėl vienodas požiūris į šią problemą ir bendradarbiavimas su ESSA padės efektyviau siekti bendro tikslo.

 

Pasirašytas bendradarbiavimo susitarimas tarp Baltijos šalių lošimų reguliatorių

2014 m. gegužės 15-16 d. Lošimų priežiūros tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos atstovai Siguldoje (Latvija) dalyvavo Baltijos šalių azartinių lošimų priežiūrą vykdančių valstybinių institucijų susitikime, kurio metu Lietuvos, Latvijos ir Estijos lošimų priežiūrą vykdančių institucijų įgalioti atstovai pasirašė bendradarbiavimo susitarimą tarp Baltijos šalių lošimų reguliatorių.

Tai pirmoji tokio masto bendra Baltijos valstybių lošimų priežiūros institucijų iniciatyva, kuri bus ilgalaikio tarptautinio tarpinstitucinio bendradarbiavimo lošimų priežiūros srityje pradžia. Tarptautinio bendradarbiavimo stiprinimas yra ypač svarbus klausimas vykdant lošimų priežiūrą ir siekiant užtikrinti deramą tiek licencijuotų operatorių, tiek vartotojų – lošėjų – apsaugą. Besivystant naujoms technologijoms, lošimų paslaugų teikimas vis aktyviau persikelia į elektroninę erdvę, nepaisančią valstybių sienų, todėl priežiūros institucijų bendradarbiavimas tampa vis aktualesnis. Vienas iš tarptautinio bendradarbiavimo susitarimo tikslų yra tarpinstitucinės pagalbos teikimas kaimyninėms šalims pagal kompetenciją, kas yra svarbu siekiant optimaliai užtikrinti lošimų priežiūros ir kontrolės funkcijas.

Konferencijos metu delegacijų atstovai skaitė pranešimus ir pristatė informaciją apie nacionalines lošimų rinkas ir esamą situaciją lošimų sektoriuje, kiekvienos šalies teisinį reglamentavimą, detalizuojant institucijos funkcijas bei atsakomybes, priežiūros funkcijų vykdymo sunkumus ir jų sprendimų galimybes. Susitikimo metu kalbėta apie perspektyvas sektoriuje, planuojamus artimiausio laikotarpio teisės aktų pakeitimus. Aptarti aktualiausi lošimų verslo priežiūros ir kontrolės klausimai, su kuriais susiduria visos institucijos ir galimybė keistis informacija, gerąja patirtimi ir turimomis žiniomis konkrečiais klausimais, taip pat turima informacija apie Europos Komisijos sprendimus ar poziciją aktualiais institucijoms klausimais, diskutuota apie Europos mastu aktualius lošimų priežiūros ir europinių tendencijų įtakos Baltijos valstybių lošimų rinkoms klausimus. Konferencijos dalyviai diskutavo apie bendrovių, vykdančių veiklą visose trijose Baltijos valstybėse, veiklos kontrolės galimybes, apie pažangių technologijų ir metodų naudojimą vykdant tiek įprastinių, tiek nuotolinių lošimų kontrolę bei jų efektyvumą, apie probleminių lošimų prevencijos priemones, taikomas kaimyninėse valstybėse. Baltijos šalių azartinių lošimų priežiūrą vykdančių valstybinių institucijų susitikimus sutarta rengti kasmet, o atskirų sričių specialistai patirtimi aktualiais klausimais keisis reguliariai ir pagal poreikį.

 

Priežiūros tarnyba dalyvavo 2013 metų Šiaurės ir Baltijos šalių viešojo administravimo mobilumo programoje

2013 m. rugpjūtį – 2014 m. sausį Lošimų priežiūros tarnyba prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Priežiūros tarnyba) dalyvavo 2013 metų Šiaurės ir Baltijos šalių viešojo administravimo mobilumo programoje (toliau – Programa) (Nordic - Baltic mobility programme for public administration which is administrated by the Office of  Nordic Council of Ministers).

Programos tikslai – skatinti žinių perdavimą siekiant abipusės naudos įvairių sričių ir visų administracinių lygių viešojo sektoriaus atstovams; skatinti bendradarbiavimo tinklų veiklas politiškai prioritetinėse srityse; skatinti pasikeitimą gerąja viešojo administravimo praktika ir prisidėti prie standartų harmonizavimo; palengvinti įvairių Europos Sąjungos fondų įsisavinimą ir bendrų projektų finansavimą Šiaurės ir Baltijos šalyse; skatinti tarpsektorinį bendradarbiavimą; skatinti vietinės bei regioninės valdžios kompetencijų ugdymą; remti ilgalaikę veiklą. Programą administruoja Šiaurės Ministrų Tarybos biuras Estijoje. Kiekvienais metais kartą per metus yra organizuojamas viešojo administravimo sektoriaus institucijų paraiškų dalyvauti programoje priėmimas. Teikti paraiškas dėl dalyvavimo programoje tiek individualiai, tiek grupėmis kviečiami viešojo administravimo funkcijas vykdantys valstybės tarnautojai, dirbantys institucijose visuose administraciniuose lygmenyse ir įvairiuose sektoriuose. Reikalavimas pareiškėjams ir projekto dalyviams – geras anglų kalbos mokėjimas, projekto kalba – anglų kalba. Apie programą skelbiama Šiaurės Ministrų Tarybos biuro tinklalapyje www.norden.ee. Šiaurės Ministrų Taryba patvirtino Priežiūros tarnybos pateiktą paraišką ir kvietimą pakvietė dalyvauti minėtoje programoje.

Pagrindiniai Priežiūros tarnybos dalyvavimo šiame projekte tikslai buvo išanalizuoti Skandinavijos šalių teisinę bazę ir susipažinti su praktikoje taikomomis priemonėmis, kovojant su nelegaliais internetiniais lošimais, vykdomomis programomis asmenų apsaugos nuo neigiamo azartinių lošimų poveikio srityje, pasikeisti nuomonėmis ir patirtimis šiose srityse, užmegzti kontaktus ir plėtoti administracinį bendradarbiavimą, siekiant ateityje jį sustiprinti, kad būtų užtikrintas tinkamas lošimų reguliavimas ir lošėjų apsauga, ugdyti valstybės tarnautojų kompetenciją.

Pagal Šiaurės ir Baltijos šalių mobilumo programos projektą 2013 m. rugpjūčio 26 – 29 d. lankytasi Norvegijos lošimų priežiūros tarnyboje (angl. – Norvegian Gaming Authority) (Forde, Norvegija), o 2014 m. sausio 15 – 17 d.  2014 m. Švedijos lošimų priežiūros tarnyboje (angl. – Swedish Gaming Authority), (Strangnas, Švedija).

Greta pagrindinių tikslų, susijusių su Priežiūros tarnybos tiesioginių funkcijų vykdymu, dalyvavimas šiame projekte buvo puiki proga gerinti administracinį bendradarbiavimą keičiantis gerąja patirtimi, galimybė kompetentingoms institucijoms bendradarbiauti keičiantis informacija lošimų kontrolės, internetinių lošimų reglamentavimo ir klientų apsaugos srityse, susidaryti geresnį vaizdą apie lošimų reguliavimą šiaurės valstybėse nelegalių internetinių lošimų srityje. Lietuvai šių šalių patirtis naudinga, kadangi ruošiamasi reglamentuoti internetinius lošimus ir mūsų šalyje. Taip pat tai buvo puiki galimybė Priežiūros tarnybos specialistams, pasinaudojant minėtos programos teikiamomis galimybėmis ir sąlygomis, susitikti su kitų valstybių lošimus prižiūrinčių institucijų specialistais, darbinėje aplinkoje susipažinti su jų teisinio reglamentavimo specifika, aptarti aktualius lošimų priežiūros klausimus, pasikeisti gerąja patirtimi, stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą tarptautiniu lygiu.

Šiuo projektu taip pat buvo prisidėta ir prie programos tikslų – stiprinti Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimą ir gerinti jo kokybę, skatinti keitimąsi informacija visais administraciniais lygmenimis, stiprinti bendradarbiavimą įvairiais lygmenimis. Minėtų vizitų į Skandinavijos valstybes metu buvo susipažinta su azartinių lošimų priežiūros, reglamentavimo ypatumais ir problemomis.

 

Atnaujinimo data: 2024-03-26