BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Rinkų reguliavimo specialistai konferencijoje dalinosi patirtimi

Data

2022 06 14

Įvertinimas
0
konf 2.jpg

2022 m. gegužės 31 d.-birželio 2 d. Lošimų priežiūros tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Lošimų priežiūros tarnyba) atstovai Vokietijos mieste Vysbadene dalyvavo Europos lošimus prižiūrinčių institucijų forumo GREF (angl. European Gaming Regulators Forum) kasmetinėje konferencijoje, organizuotoje GREF kartu su Vokietijos (Hesseno žemės) lošimų priežiūros padalinio vyriausybėje atstovais.

Ši konferencija vyko po dviejų metų pertraukos – dėl pasaulį apėmusios Covid 19 pandemijos tradiciškai kasmet vykstanti konferencija 2020 ir 2021 metais nevyko. 2015 m. GREF konferenciją Vilniuje organizavo Lošimų priežiūros tarnyba.

Lošti ne daugiau kaip 4 dienas per mėnesį

Lošimų priežiūros tarnybos atstovai dalyvavo  GREF konferencijos sesijose, Atsakingo lošimo darbo grupės posėdyje, panelinėse diskusijose, kurių metu valstybių narių atstovai dalinosi savo šalių praktika, atliktais tyrimais, diskutavo aktualiais klausimais.

Iš įdomesnių pristatymų paminėtinas gyventojų elgsenos tyrimas (Jungtinės Karalystės) bei tyrėjų įžvalgos, kaip tam tikri elgsenos modeliai gali būti susiję su lošimų įpročiais. Taip pat Nyderlandų lošimų tarnybos atliktas tyrimas apie 21 Europos valstybėje galiojančius ribojimus lošėjams ir privalomo rūpinimosi (angl. duty of care) klientu reglamentavimo praktiką kitose valstybėse. Pristatymo metu buvo pateiktos įžvalgos ir apie tai, kas galimai mažina lošimo riziką ir pateikė šias įžvalgas kaip galimas gaires lošimui kontroliuoti – pvz., lošimams skirti ne daugiau kaip 1-1,5 proc. savo namų ūkio biudžeto (jei, tarkime, metinės pajamos sudaro 38 000 Eur, lošimams skirti ne daugiau kaip 30-50 Eur per mėnesį); lošti ne daugiau kaip 4 dienas per mėnesį;  reguliariai nelošti daugiau nei dviejų skirtingų rūšių lošimų.

Daug dėmesio konferencijoje buvo skirta dirbtinio intelekto, asmens duomenų apsaugos specifiniams  niuansams lošimų sferoje identifikuojant lošėją ar nustatant jo tapatybę bei su tuo susijusias rizikas.  Kalbėta apie reguliavimo praktiką sporto skaidrumo ir lažybų dėl sporto įvykių srityje Portugalijoje. Prancūzijos atstovas pristatė temą apie lošimų reklamą „Euro 2020“ čempionato metu, kai tiek sportui, tiek lošimų rinkai teko patirti didelį spaudimą dėl reklamos (kas iššaukė daug diskusijų tiek tarp visuomenės, tiek švietimo, sveikatos specialistų, tiek ir tarp politikų), o kai kas išvis reikalavo netgi uždrausti lošimų reklamą.

Naujai steigiama Vokietijos lošimų priežiūros institucija

Vokietijos atstovas pristatė naujai steigiamą Vokietijos federalinių žemių lošimų priežiūros instituciją, kuri bus atsakinga už Valstybės sutarties, įsigaliosiančios 2023 m. sausį, dėl lošimų įgyvendinimo užtikrinimą. Taip pat buvo apžvelgta Vokietijos lošimų rinkos specifika ir ypatumai, atskirų žemių kompetencijos sritys prižiūrint ir kontroliuojant atskiras lošimų rūšis, kas, greta kultūriškai ir istoriškai susiklosčiusių lošimų rinkos tradicijų šios šalies lošimų sektoriaus reguliavimą daro ypatingai specifiniu.

Olandijos atstovas apžvelgė šalies nuotolinių lošimų rinką, kurioje Olandija yra dar naujokė -  dar iki 2021 m. visi nuotoliniai lošimai Olandijoje buvo laikomi nelegaliais, o pirmosios licencijos legaliai organizuoti lošimus internete išduotos tik 2021 m. spalį. Pastebima, kad atsiradus legaliai pasiūlai, žmonės ėmė mažiau lošti nelegaliose svetainėse, tokiose svetainėse sumažėjo pasirenkamų mokėjimo galimybių įvairovė, nelegalūs organizatoriai įspėjami apie baudas, dauguma jų, gavę įspėjimus, nutraukia paslaugų teikimą.

Švedijos atstovas savo valstybės praktikos pristatymo metu kalbėjo apie lošėjų ribojimo priemones (limitus) ir nuotolinius lošimus, taip pat apie šalyje taikomas priemones prieš nelegalius nuotolinių lošimų operatorius, apie faktorius, kurie, tiek kaip pavieniai kriterijai ar kaip jų kombinacija, indikuoja, kad lošimų paslauga skirta Švedijos rinkai.

Lošimo monopolis – vienas iš lošėjų apsaugos būdų?

Norvegijos institucijos atstovas, pristatydamas lošimų rinkos modelį, kalbėjo apie tai, kad šalyje veikiantys monopoliai (monopolio kompanijos „Norsk Tipping“ (automatai (IVT), skaičių loterijos, sporto lažybos, nuotoliniai kazino, nuotolinis bingo, nuotolinės nutrinamos loterijos (scratch cards)) ir „Norsk Rikstoto“ (žirgų totalizatorius) taip pat yra kaip viena iš lošėjų apsaugos priemonių.

Privati rinka (loterijos, bingo, lošimai tarptautinių maršrutų laivuose) užima 13 proc. viso lošimų rinkos pajamų (GGR), tuo tarpu likusi dalis priklauso monopolio kompanijoms (78 proc. GGR „Norsk Tipping“ ir 9 proc. „Norsk Rikstoto“). Norvegijoje taip pat daug dėmesio skiriama nelegalios pasiūlos mažinimui, o šalyje taikomos tokios priemonės kaip mokėjimų blokavimas, reklamos draudimas, DNS blokavimas, reklaminės kampanijos, skatinančios rinktis licencijuotą produktą, o nelegalios veiklos vykdytojai gali būti patraukti administracinėn atsakomybėn. Visos priemonės yra vienodai svarbios kaip visuma.

6 iš 10 lošėjų nežino, kad lošia nelegaliose svetainėse

Apibendrinant pristatymus, visos valstybės pripažįsta blokavimų apėjimo galimybės riziką, su kuo susiduria ir Lietuva. Pavyzdžiui, mokėjimų blokavimą neretai bandoma apeiti per trečiąją šalį, t. y. mokėjimams vykdyti pasirenkama įmonė, kuri nefigūruoja oficialioje svetainėje ir tokiu būdu ji nepatenka į “juoduosius sąrašus“.

Norvegijoje, pvz., yra atlikti skaičiavimai, kad 6 ir 10 lošėjų nežino, kad jie lošia svetainėje, neturinčios licencijos Norvegijoje teikti lošimo paslaugas.

Stambios pasaulinės kompanijos, kurios nelegaliai savo lošimų paslaugas siūlo ir Lietuvoje ir yra patekusios į Lošimų priežiūros tarnybos akiratį ir į mūsų Juodąjį sąrašą, yra sulaukusios Norvegijos lošimų priežiūros institucijos nurodymų nutraukti savo veiklą šalyje, tačiau, netgi nepaisant to, kad jiems gresia apie 1 mln. Norvegijos kronų bauda už vieną dieną, jie ir toliau tęsia savo veiklą. Visgi, didėjant žmonių sąmoningumui ir informuotumui, vis daugiau lošėjų renkasi legalią pasiūlą.

Valstybėse, be abejo, išlieka užduotis išlaikyti tokį rinkos reguliavimo balansą, kad nacionaliniai lošimų organizatoriai galėtų konkuruoti su nelegaliais organizatoriais, siūlyti patrauklų laisvalaikio praleidimo būdą savo šalyje ir lošėjai tiesiog nesirinktų nelegaliai veikiančių puslapių. Šioje vietoje labai svarbus ir lošėjo sąmoningumo didinimas, ką visuose savo pasisakymuose, viešose kampanijose ir pranešimuose akcentuoja ir Lošimų priežiūros tarnyba.

2023 metais – Norvegijoje

Kitais metais GREF konferencija planuojama Berne (Norvegiją), kur pakviesti dalyvauti visi konferencijos dalyviai ir institucijų atstovai. 

Po konferencijos GREF valdybos pirmininkas René Jansen sakė: „Šį mėnesį pagaliau įvyko pirmasis fizinis susitikimas per dvejus metus. Konferencijoje dalyvavo daugiau nei 60 dalyvių iš 25 šalių. Puiku, kad Vysbadene susirinko kolegos iš visos Europos ir su daugeliu iš jūsų diskutavome asmeniškai. Norėčiau padėkoti visiems dalyviams, kad konferencija buvo tokia sėkminga. GREF pagrindas yra tvirti reguliavimo institucijų santykiai ir bendradarbiavimas“. Siekdamas ir toliau stiprinti GREF, jis pakvietė visus ir toliau aktyviai dalyvauti darbo grupių veikloje  bei dalintis savo patirtimi su kitais GREF nariais, „kad padėtumėte vieni kitiems judėti pirmyn“.

Lošimų priežiūros tarnyba ir ateityje tęs bendradarbiavimą GREF keitimosi informacija iniciatyvose, darbo grupių veikloje ir bendruose tyrimuose.

Primename, kad GREF – tai Europos valstybių lošimų priežiūrą vykdančių institucijų atstovus vienijanti organizacija. Forumo nariai - Europos Sąjungos ir Europos ekonominės bendrijos šalys, kurios šioje platformoje turi galimybę tiek nuotoliniu būdu (per internetinį forumą), tiek konferencijų, susitikimų metu, darbo grupėse bendradarbiauti aktualiausiais savo srities klausimais, keistis patirtimi, nuomonėmis ir informacija bei diskusijose aptarti klausimus, susijusius su azartiniais lošimais, jų reglamentavimu ir priežiūra. Lošimų priežiūros tarnyba GREF nare yra nuo 2002 metų.