BDAR

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų naudojimo taisyklėmis.


Naujausio tyrimo dėl manipuliavimo krepšinio varžybomis rezultatai

Data

2021 05 18

Įvertinimas
0
photo-1527515047028-10b18ca90f24.jpg

Š. m. gegužės 17 d.  Lietuvos Respublikos prokuratūra pranešė, kad Klaipėdos apygardos prokuratūroje baigtas ikiteisminis tyrimas dėl vieno Tauragės miesto krepšinio klubo žaidėjo, manipuliavusio sporto varžybomis.

Kaip skelbiama pranešime, „krepšininkas, veikdamas per kitą asmenį, atliko piniginius statymus lažybų bendrovėje už tai, kad jo komanda pralaimės rungtynes. Siekdamas gauti numatytą atlygį už atliktus statymus, sportininkas nuo 2019 metų lapkričio iki 2020 metų kovo tyčia žaidė taip, kad priešininkų komandos išsiveržtų į priekį ir rungtynes laimėtų. Nevykdydamas trenerio nurodymų, nutraukdamas puolimo derinius ir vengdamas metimų, vyras per keturis mėnesius nulėmė aštuonis savo komandos pralaimėjimus.“

Vadovaujant Klaipėdos apygardos prokuratūros Antrojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorei Vaidai Pužauskienei, ikiteisminį tyrimą atliko Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai. Atlikus tyrimą buvo priimtas nutarimas "atleisti krepšininką nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą. Laidavimas be užstato jam skirtas vieneriems metams ir šešiems mėnesiams. Vyrui taip pat paskirta baudžiamojo poveikio priemonė – 1500 eurų dydžio įmoka į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą."

Su Lietuvos Respublikos prokuratūros pranešimu galima susipažinti čia – Varžybų eigą ir rezultatą neteisėtai paveikusiam krepšininkui – teisėsaugos verdiktas | Lietuvos Respublikos prokuratūra (prokuraturos.lt)

Manipuliavimas aukšto meistriškumo sporto varžybomis – viena iš didesnių grėsmių Lietuvos sportui. Kadangi sportas ir lažybos dažnai labai susiję, Lošimų priežiūros tarnyba visada daug dėmesio skyrė šiai sričiai.

Lošimų priežiūros tarnyba – viena iš pradininkių Lietuvoje, pradėjusi kelti manipuliacijų sporte ir lažybose problematikos klausimą, aktyviai dalyvauti manipuliacijų sporte prevencijos iniciatyvose tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu mastu. Savo kompetencijos ribose dalyvaujame reikiamų Lietuvos Respublikos teisės aktų inicijavimo ir rengimo procesuose, rengiame mokymus rinkos dalyviams, organizuojame renginius, bendradarbiaujame tarptautiniuose projektuose, skirtuose manipuliacijų sporte prevencijai.

Šiuo metu Lietuvos Respublikos Azartinių lošimų įstatymas numato, kad asmenims draudžiama dalyvauti lažybose (įskaitant ir nuotolinio lošimo lažybas), kuriose atliekami statymai dėl lažybų įvykių, kuriuose dalyvauja jie patys arba jie patys gali turėti įtakos lažybų baigčiai; taip pat dėl įvykių, kuriuose dalyvauja jų artimieji giminaičiai ar šeimos nariai, arba šie asmenys gali turėti įtakos lažybų baigčiai.

Lažybų tarpininkas, nustatęs, kad statymą atlieka asmuo, kuriam draudžiama dalyvauti lažybose, privalo atsisakyti priimti statymą, o šiam faktui paaiškėjus vėliau, – atsisakyti išmokėti laimėjimą ir apie tai pranešti Priežiūros tarnybai. Už šių reikalavimų nesilaikymą asmenys atsako Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.

Be to, nuo 2017 m. sausio 1 d. Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182¹ straipsnis nustato baudžiamąją atsakomybę už manipuliavimą profesionalių sporto varžybų eiga arba rezultatais bei numato sankcijas, iš kurių griežčiausia – laisvės atėmimo iki  ketverių metų bausmė.

Mūsų partneriai manipuliacijų sporte prevencijos srityje – Lietuvos futbolo federacija, Lietuvos krepšinio federacija. Nuo 2015 m. pagal Susitarimą dėl bendradarbiavimo kovojant su manipuliacijomis sporto varžybų rezultatais bendradarbiaujame su Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos generaline prokuratūra, Policijos departamentu prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija, prie kurio 2020 m. prisijungė ir Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba bei  Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba.

Europoje manipuliacijų sporte prevencijos srityje esame taip pat viena iš aktyviausių institucijų – Lošimų priežiūros tarnybos patirtis šioje srityje žinoma ir vertinama tarptautiniu mastu, specialistai kviečiami dalintis ekspertine patirtimi, skaityti pranešimus tarptautiniuose renginiuose.

Nuo 2018 m. aktyviai bendradarbiaujame su Pasauline loterijų stebėjimo organizacija GLMS (Global Lottery Monitoring System) – keičiamės informacija apie galimai sutartus įvykius sporte, dalyvaujame GLMS atliekamuose įtartinų pasiūlų stebėjimo procesuose ir kt.

Bendradarbiavimas, keitimasis informacija, dėmesys problemai, sporto, lošimų pasaulio bei plačiosios visuomenės švietimas ir jos sąmoningumo didinimas prisideda prie sąžiningos konkurencijos, paremtos sportiniais pasiekimais, o ne susitarimais ar finansiniais interesais, kas taip pat padeda užtikrinti lošėjų, o taip pat licencijas turinčių lažybas organizuojančių bendrovių apsaugą nuo surežisuotų rungtynių ir nusikalstamų susitarimų.

Mūsų siekis – kalbėti ir skatinti kalbėti apie manipuliacijų sporte ir lažybose problemą, panešti apie galimus susitarimus ar įtarimus, skatinti nepakantumą šiam reiškiniui, kad mūsų sportas būtų apsaugotas nuo nusikalstamų susitarimų, siekiant finansinės naudos, įtraukiant į tai sportininkus, lažybų bendroves bei lažybų dalyvius, sporto sirgalius.