Š. m. spalio 24-25 d. Kaune vyko Lietuvos antidopingo agentūros ir lažybų stebėseną vykdančios tarptautinės organizacijos „Sportradar“ atstovų organizuojami mokymai (dirbtuvės) manipuliavimo sporto varžybomis tema. Renginyje dalyvavo ir Lošimų priežiūros tarnybos Kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Irma Venckuvienė. Taip pat mokymuose dalyvavo krepšinio ir futbolo sporto šakų atstovai, policijos pareigūnai.
Mokymų metu kalbėta apie ypatingą poreikį šviesti sporto bendruomenę bei visuomenę apie azartinius lošimus ir susitarimus dėl varžybų. Ypatingas dėmesys skirtas sportininkams, kaip vienai iš pagrindinių rizikos grupių, siejamai su manipuliavimu sporto varžybomis, bei jų apsaugai nuo šio pavojingo reiškinio.
Renginio metu taip pat aiškintasi, kokie galimi šio latentinio nusikaltimo pasireiškimo būdai, kodėl sportininkai sutinka dalyvauti nusikalstamose schemose, kurios sportininkų grupės labiausiai pažeidžiamos, diskutuota apie tai, kokios yra asmeninės, teisinės, finansinės ir sportinės pasekmės sportininkui manipuliuojant sporto varžybomis.
Svarbi mokymų dalis buvo skirta supratimui, kas yra vidinė informacija ir kokią žalą gali sukelti tyčinis ar netyčinis tokios informacijos pasidalinimas net ir su pačiais artimiausiais savo aplinkos žmonėmis. Nagrinėtas ryšys tarp socialinių tinklų ir manipuliavimo sporto varžybomis. Kuo labiau sportininkas yra aktyvus socialiniuose tinkluose, tuo didesnė tikimybė, kad jis taps taikiniu nusikaltėliams, kurie gali pasinaudoti sportininko skelbiama informacija.
Mokymų metu pristatyta, kaip atliekami „Sportradar“ tyrimai, kokie duomenys renkami ir kaip jie analizuojami. Remiantis „Sportradar“ duomenimis, pasaulyje:
• per 2022 m. pastebėta 1212 įtartinų varžybų;
• į manipuliacijas įtraukta 12 sporto šakų;
• nuo 2021 m. manipuliacijų sporto varžybų rezultatais padaugėjo 34 proc.
Mokymų dalyviai turėjo progą išbandyti save ir pasitikrinti savo žinias įvairiose praktinėse užduotyse, praktinių užsiėmimų metu taip pat buvo ugdomi skirtingose institucijose dirbančių specialistų gebėjimai bendrauti su potencialiais pažeidėjais – sportininkais.
Primename, jog Lietuvos Respublikos Azartinių lošimų įstatymas numato, kad asmenims draudžiama dalyvauti lažybose (įskaitant ir nuotolinio lošimo lažybas), kuriose atliekami statymai dėl lažybų įvykių, kuriuose dalyvauja jie patys arba jie patys gali turėti įtakos lažybų baigčiai; taip pat dėl įvykių, kuriuose dalyvauja jų artimieji giminaičiai ar šeimos nariai, arba šie asmenys gali turėti įtakos lažybų baigčiai.
Lažybų tarpininkas, nustatęs, kad statymą atlieka asmuo, kuriam draudžiama dalyvauti lažybose, privalo atsisakyti priimti statymą, o šiam faktui paaiškėjus vėliau, – atsisakyti išmokėti laimėjimą ir apie tai pranešti Lošimų priežiūros tarnybai. Už šių reikalavimų nesilaikymą asmenys atsako Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.
Nuo 2017 m. sausio 1 d., Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 182¹ straipsnis nustato baudžiamąją atsakomybę už manipuliavimą profesionalių sporto varžybų eiga arba rezultatais bei numato sankcijas, iš kurių griežčiausia – laisvės atėmimo iki ketverių metų bausmė.
Lošimų priežiūros tarnyba aktyviai dalyvauja įgyvendinant manipuliacijų sporte ir lažybose prevenciją Lietuvoje, vykdo manipuliavimo aukšto meistriškumo sporto varžybomis stebėsenos ir kontrolės veiksmus, bendradarbiaujant su įvairiomis šalimis, suinteresuotomis efektyvia kova, siekiant užkirsti kelią manipuliavimui aukšto meistriškumo sporto varžybomis, įstaigos specialistai šioje srityje kelia kvalifikaciją ir semiasi patirties bei gerosios praktikos įvairių formatų renginiuose.
Atnaujinimo data: 2023-10-31
Konkursas - kviečiame prisijungti prie mūsų komandos
Azartinių lošimų ir didžiųjų loterijų organizatorių 2024 metų I pusmečio veiklos rezultatai