DUK
-
Loterijos 7
-
1.
Ar prekybos centrai nenusižengia Lietuvos Respublikos teisės aktams, siūlydami klientams pirkti loterijos bilietus?
Prekybos centrai fizinėse loterijos bilietų platinimo vietose siūlydami klientams pirkti loterijos bilietų, nepažeidžia Lietuvos Respublikos loterijų įstatymo (toliau – LĮ) reikalavimų, kadangi tik LĮ 28 straipsnio 8 dalyje yra nustatyti draudimai, kur yra draudžiama loterijų reklama, o būtent, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje draudžiama loterijų reklama vaikams ir paaugliams skirtuose renginiuose, laikraščiuose, žurnaluose, knygose, radijo ir televizijos laidose, interneto svetainėse. Prekybos centrai neįeina į draudžiamų reklamuoti loterijos bilietų vietų sąrašą, todėl prekybos centrų administracija savo nuožiūra gali spręsti dėl loterijos bilietų siūlymo klientams. Beje, atkreiptinas dėmesys, kad loterijos – tai ne azartiniai lošimai, kuriems taikomas kitas teisinis reglamentavimas, o būtent, azartinius lošimus reglamentuoja Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymas, kuriame azartinių lošimų reklamai keliami žymiai griežtesni reikalavimai, nei loterijoms.
Atnaujinta: 2021 12 21
-
2.
Lietuvos Respublikos loterijų įstatymo (toliau – LĮ) 28 straipsnio 8 dalyje yra nustatyta, kad Lietuvos Respublikos teritorijoje draudžiama loterijų reklama vaikams ir paaugliams skirtuose renginiuose, laikraščiuose, žurnaluose, knygose, radijo ir televizijos laidose, interneto svetainėse, tačiau LĮ nenustatyta, kokiais kriterijais vadovaujantis turi būti įvertinama, ar renginiai, taip pat laikraščiai, žurnalai, knygos, radijo ir televizijos laidos, interneto svetainės (toliau – renginiai) yra skirti vaikams ir paaugliams.
Atsižvelgiant į tai, kad LĮ nenustato kriterijų, kuriais vadovaujantis turi būti įvertinama, ar renginiai, taip pat laikraščiai, žurnalai, knygos, radijo ir televizijos laidos, interneto svetainės (toliau – renginiai) yra skirti vaikams ir paaugliams, siekiant, kad nekiltų klausimų, kaip vertinti, ar konkretus renginys yra skirtas vaikams ir paaugliams, o taip pat atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 6 punkte numatytas aplinkybes, kuomet neigiamą poveikį nepilnamečių vystymuisi darančia viešąja informacija laikytina skatinanti lošti, raginanti, siūlanti dalyvauti azartiniuose lošimuose ir kituose žaidimuose, kuriuose sudaromas lengvo laimėjimo įspūdis, rekomenduojame vadovautis Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymo 10 straipsnio 9 dalyje nustatytu kriterijumi, jog jaunesniems kaip 18 metų asmenims skirta interneto svetaine laikytina interneto svetainė, kurioje ne mažiau kaip 4/5 turinio yra skirta vaikams ir paaugliams skirtų renginių bei reiškinių aprašymui, profesionaliam jų vertinimui, informavimui apie juos, vaikų ir paauglių meninės ir techninės kūrybos sklaidai. Rekomenduojama neskelbti loterijų reklamos renginiuose, taip pat laikraščiuose, žurnaluose, knygose, radijo ir televizijos laidos, interneto svetainėse, kuriose ne mažiau kaip 4/5 turinio yra skirta vaikams ir paaugliams skirtos renginių (informacijos).
Atnaujinta: 2021 12 21
-
3.
Kada žaidimas priskirtinas loterijai arba lošimui.
Lietuvos Respublikoje loterijų organizavimo veikla reglamentuojama Lietuvos Respublikos loterijų įstatyme (toliau – Loterijų įstatymas), kurio 2 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad loterija laikytinas žaidimas įsigytais bilietais siekiant piniginių ir (ar) daiktinių laimėjimų ir (arba) neatlyginamų paslaugų, atsitiktinai tenkančių pagal bilietų duomenis. Taigi, visais loterijos požymiais: 1) bilieto pirkimas; 2) atsitiktinis prizo lošimas, pasižymintis žaidimas laikytinas loterija, kurios organizavimui reikalinga loterijų veiklos licencija.
Atkreiptinas dėmesys, kad Loterijų įstatymo 1 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad šis įstatymas netaikomas tokiems renginiams, kurių metu asmuo, įsigijęs tam tikrą prekę arba paslaugą, gali laimėti papildomą prizą.
Azartinių lošimų veikla Lietuvos Respublikoje reglamentuojama Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatyme (toliau – Azartinių lošimų įstatymas). Azartinių lošimų įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje yra nustatyta, kad azartinis lošimas, tai toks žaidimas arba abipusės lažybos pagal nustatytą reglamentą, kurių dalyviai, siekdami piniginio laimėjimo, savo noru rizikuoja netekti įmokėtos sumos, o laimėjimą arba pralaimėjimą lemia atsitiktinumas, kokio nors įvykio arba sporto varžybų rezultatas, Taigi, azartinio lošimo požymiai yra šie: 1) dalyviai siekia piniginio laimėjimo; 2) dalyviai savo noru rizikuoja netekti įmokėtos sumos; 3) laimėjimą arba pralaimėjimą lemia atsitiktinumas, laikytinas azartiniu lošimu, kurio organizavimas galimas tik turint atitinkamos rūšies licenciją organizuoti lošimus.
Pažymėtina, kad nors žaidimas ir gali turėti visus loterijos arba azartinio lošimo požymius, jo organizavimas galimas tik jei jis atitinka vieną iš Loterijų įstatymo 3 straipsnyje nustatytų loterijų rūšių arba vieną iš Azartinių lošimų įstatymo 3 straipsnyje nurodytų azartinių lošimų rūšių.
Loterijų įstatymo 3 straipsnyje nustatytos šios loterijų rūšys:
1) Momentinė loterija – loterija, kurios informacija apie laimėjimus ir jų dydį nurodoma loterijos bilietuose prieš pradedant juos pardavinėti, o žaidėjas apie laimėjimą sužino iškart, kai nusiperka loterijos bilietą ir patikrina jį loterijos taisyklėse nustatyta tvarka.
2) Sportinė loterija – loterija, kurios laimėjimą ir jo dydį lemia loterijos biliete teisingai pasirinktų skaičių ir (ar) kitų ženklų, priklausančių nuo sporto varžybų baigties ir rodančių jų rezultatą, skaičius.
3) Tiražinė loterija – loterija, kurioje dalyvaujama loterijos biliete pasirinkus skaičius ir (ar) kitus ženklus arba pasirinkus loterijos bilietą su iš anksto išspausdintais skaičiais ir (ar) kitais ženklais ir kurios laimėjimą ir jo dydį lemia loterijos bilieto kaina bei sutapęs žaidėjo pasirinktų arba iš anksto išspausdintų ir tiražo metu iškritusių skaičių ir (ar) kitų ženklų skaičius.
Azartinių lošimų įstatymo 3 straipsnyje nustatytos šios azartinių lošimų rūšys:
1. Lošimai automatu:
1) lošimas A kategorijos automatu – kai lošiama žetonus įmetus į automatą ir laimėjimas per automatą išmokamas žetonais. Lošimo rezultatą ir laimėjimo dydį nustato automatas;
2) lošimas B kategorijos automatu – kai lošiama į automatą įmetus metalinius pinigus ir (arba) žetonus ir laimėjimas per automatą išmokamas pinigais arba žetonais. Lošimo rezultatą ir laimėjimo dydį nustato automatas.
2. Bingas – kai lošiama naudojant skaičių korteles ir švieslentę; laimėjimo dydis priklauso nuo visos įmokų sumos bei atspėtų atsitiktiniu būdu parenkamų skaičių derinio. Bendras bingo laimėjimų fondas sudaro ne mažiau kaip 50 procentų bendros įmokų sumos.
3. Stalo lošimai:
1) ruletė – kai lošiama spėjant, kurioje vietoje sustos rutuliukas, numestas ant besisukančio rato; laimėjimo dydis priklauso nuo visos užstatytos sumos ir iš anksto nustatytos laimėjimo proporcijos;
2) kortų arba kauliukų lošimas – kai laimėtojas ir laimėjimo dydis nustatomas pagal iškritusių kortų simbolius arba kauliukų akių skaičių.
4. Totalizatorius – sporto varžybų rezultatų spėjimas, kai laimėjimo dydis priklauso nuo totalizatoriaus lošėjo įmokėtos (totalizatoriaus organizatorių iš anksto nustatytos) sumos ir totalizatoriaus laimėjimų fondo santykio. Bendras totalizatoriaus laimėjimų fondas sudaro ne mažiau kaip 50 procentų bendros įmokų sumos.
5. Lažybos – abipusės lažybos dėl įvykio baigties, pagrįstos spėjimu, kai laimėjimo dydis priklauso nuo lošėjo įmokėtos sumos ir lažybų tarpininko iš anksto nustatyto lažybų santykio koeficiento.
6. Nuotolinis lošimas – lošimas, kuriame lošėjų statymai priimami ir laimėjimai išmokami naudojantis ryšio priemonėmis. Nuotoliniams lošimams priskiriami ir lošimai internetu.
Atnaujinta: 2021 10 19
-
4.
Reikalavimai loterijų organizavimui. Koks turi būti bendrovių, organizuojančių loterijas, nuosavas kapitalas.
Loterijų veikla Lietuvos Respublikoje yra licencijuojama ir griežtai kontroliuojama. Norint organizuoti didžiąją arba mažąją loteriją yra būtina gauti Lošimų priežiūros tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Priežiūros tarnyba) išduodamą didžiųjų loterijų veiklos licenciją arba mažųjų loterijų veiklos licenciją. Loterijų organizatorius gali pradėti platinti kiekvienos loterijos bilietus tik tada, kai yra patvirtintos su Priežiūros tarnyba suderintos tos loterijos taisyklės.
Loterijų įstatymo 2 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad didžioji loterija, tai loterija, kurios bilietai platinami visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje ir nominalioji numatomų išplatinti bilietų vertė neribojama. Pagal šio įstatymo 2 straipsnio 14 dalį mažoji loterija, tai loterija, kurios bilietai platinami sporto varžybose, kultūros arba kituose viešuose renginiuose, nominalioji numatomų išplatinti bilietų vertė neviršija 30 000 eurų, o piniginiai laimėjimai išmokami, daiktiniai laimėjimai išduodami ar neatlyginama paslauga suteikiama iš karto arba ne vėliau kaip iki renginio pabaigos.
Loterijų įstatymo 25 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad didžiųjų loterijų organizatoriaus nuosavas kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 144 000 eurų. Šio straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad minimali pinigų suma, kurią pagal Priežiūros tarnybos nustatytą tvarką didžiųjų loterijų organizatorius turi nuolat laikyti kredito įstaigos sąskaitose, savo kasoje ir skirti tik laimėjimams išmokėti, yra ne mažesnė kaip 50 procentų minimalaus reikalaujamo nuosavo kapitalo sumos.
Loterijų įstatymo 25 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyta, kad mažųjų loterijų organizatoriaus nuosavas kapitalas turi būti ne mažesnis kaip 14 000 eurų, išskyrus šio straipsnio 3 dalyje nurodytą atvejį. Mažųjų loterijų organizatorius, kuris pagal įstatymus neturi nuosavo kapitalo, privalo turėti kredito įstaigos finansinę garantiją. Garantijos dydis turi būti ne mažesnis kaip 14 000 eurų.
Atnaujinta: 2021 10 19
-
5.
Ar žaidimo, kai asmuo, pirkdamas tam tikrą prekę arba paslaugą, gali laimėti prizą, organizavimas laikytinas azartinių lošimų arba loterijų organizavimu.
Lietuvos Respublikoje azartinių lošimų organizavimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos azartinių lošimų įstatymas, kurio 2 straipsnio 1 dalis nustato, kad azartiniu lošimu laikytinas žaidimas arba abipusės lažybos pagal nustatytą reglamentą, kurių dalyviai, siekdami piniginio laimėjimo, savo noru rizikuoja netekti įmokėtos sumos, o laimėjimą arba pralaimėjimą lemia atsitiktinumas, kokio nors įvykio arba sporto varžybų rezultatas. Atsižvelgiant į tai, žaidimas turintis visus aukščiau nurodytus požymius, t. y.: 1) dalyviai siekia piniginio laimėjimo; 2) dalyviai savo noru rizikuoja netekti įmokėtos sumos; 3) laimėjimą arba pralaimėjimą lemia atsitiktinumas, laikytinas azartiniu lošimu, kurio organizavimas galimas tik turint atitinkamos rūšies licenciją organizuoti lošimus.
Lietuvos Respublikoje loterijų organizavimo veikla reglamentuojama Lietuvos Respublikos loterijų įstatyme (toliau – Loterijų įstatymas), kurio 2 straipsnio 4 dalis nustato, kad loterija laikytinas žaidimas įsigytais bilietais siekiant piniginių ir (ar) daiktinių laimėjimų ir (arba) neatlyginamų paslaugų, atsitiktinai tenkančių pagal bilietų duomenis. Taigi, visais loterijos požymiais: 1) bilieto pirkimas; 2) atsitiktinis prizo lošimas, pasižymintis žaidimas laikytinas loterija, kurios organizavimui reikalinga loterijų veiklos licencija.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad Loterijų įstatymo 1 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad šis įstatymas netaikomas tokiems renginiams, kurių metu asmuo, įsigijęs tam tikrą prekę arba paslaugą, gali laimėti papildomą prizą.
Taigi, žaidimo, kai asmuo, pirkdamas tam tikrą prekę arba paslaugą, turi galimybę laimėti prizą, organizavimas neturi nei azartinio lošimo, nei loterijos požymių visumos, kai žaidime dalyvaujama nesiekiant piniginio laimėjimo ir nerizikuojant netekti įmokėtos sumos, taip pat nėra perkami loterijos bilietai.
Atnaujinta: 2021 10 19
-
6.
Kas gamina loterijos bilietus, ar tam reikalinga licencija.
Atnaujinta: 2021 10 19
-
7.
Kokius dokumentus turi pateikti bendrovė, norėdama gauti licenciją organizuoti loteriją?
DOKUMENTAI, KURIŲ REIKIA LOTERIJOS ORGANIZAVIMO LICENCIJAI GAUTI
Bendrovė, norinti gauti didžiųjų ar mažųjų loterijų veiklos licenciją (toliau – licencija), Priežiūros tarnybai pateikia šios tarnybos nustatytos formos prašymą išduoti licenciją (prašymo forma) kuriame nurodoma, kokios rūšies licencijos prašoma.
Kartu su prašymu išduoti licenciją pateikiami šie dokumentai ir informacija:
1. Dokumentai, patvirtinantys nuosavo kapitalo suformavimą, apmokėjimą ir disponavimą juo:
1.1. akcijų pirkimo-pardavimo ar kitų sutarčių bei apmokėjimo už akcijas dokumentų kopijos;
1.2. banko pavedimų ir sąskaitų išrašų kopijos; apmokėjus už akcijas nepiniginiu įnašu – turto perdavimo bendrovei akto kopija;
1.3. bendrovė, pageidaujanti organizuoti mažąją loteriją ir neturinti pagal įstatymus nuosavo kapitalo, pateikia kredito įstaigos finansinę garantiją.
2. Dokumentai ir informacija apie bendrovės akcininkų lėšų, naudojamų bendrovės vardinėms akcijoms įsigyti, kilmę:
2.1. deklaracijų, nurodytų Lietuvos Respublikos gyventojų turto deklaravimo įstatyme, duomenų, kurie būtini akcininkų lėšų, iš kurių suformuotas nuosavas kapitalas, kilmei pagrįsti, kopijos;
2.2. dovanojimo, pirkimo – pardavimo, paskolų sutarčių kopijos;
2.3. juridinio asmens balanso, pelno (nuostolių) ataskaitų kopijos;
2.4. kiti dokumentai, kuriais patvirtinami lėšų iš kurių suformuotas nuosavas kapitalas, gavimo šaltiniai, kopijos.
3. Duomenys apie bendrovės dalyvius, stebėtojų tarybos, valdybos narius, vadovą, jo pavaduotoją, vyriausiąjį buhalterį (buhalterį):
3.1. bendrovės vadovo patvirtintas sąrašas, kuriame nurodomi duomenys apie bendrovės dalyvius, stebėtojų tarybos, valdybos narius, vadovą, jo pavaduotoją, vyriausiąjį buhalterį (buhalterį)ir kitus asmenis, galinčius tvarkyti bendrovės buhalterinę apskaitą, nurodant jų duomenis: vardą ir pavardę, asmens kodą; juridinio asmens pavadinimas, kodas (jeigu dalyvis yra juridinis asmuo).
3.2. jeigu bendrovės dalyvis yra juridinis asmuo, pateikiami duomenys apie jį kontroliuojančius asmenis (kontroliuojančio juridinio asmens pavadinimas, kodas ir kontroliuojančių fizinių asmenų tapatybę patvirtinančių dokumentų (pasų, asmens tapatybės kortelių ar kitų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų) kopijos).
4. Bendrovės dalyvių, stebėtojų tarybos, valdybos narių, vadovo, jo pavaduotojo, vyriausiojo buhalterio (buhalterio) asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų (pasų, asmens tapatybės kortelių ar kitų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų) kopijos.
5. Didžiosios ar mažosios loterijos taisyklių projektas (2 egz.) spausdintine ir redaguojama elektronine (įrašyta į kompiuterinę laikmeną doc, docx formatais) forma. Užsakant elektroninę paslaugą didžiosios loterijos taisyklių projektas pateikiamas tik redaguojama elektronine forma.
6. Dokumentai ir informacija, kuriais patvirtinama loterijos bilietų spausdinimo metu taikomų kontrolės procedūrų atitiktis Lietuvos Respublikos loterijų įstatymo 23 straipsnio 6 dalyje nustatytiems reikalavimams:
6.1. dokumentai, kuriais patvirtinama, kad procedūros aprašytos, vertinamos ir užtikrinamas jų laikymasis;
6.2. dokumentai, patvirtinantys, kad procedūrų metu taikomas loterijos bilietų patvirtinimo numerių šifravimas;
6.3. dokumentai, patvirtinantys, kad procedūrų metu taikomas informacijos apie laimėjimus ir loterijos bilietų patvirtinimo bylų šifravimas;
6.4. dokumentai, patvirtinantys, kad procedūrų metu taikomas išspausdintų loterijos bilietų tikrinimas.
7. Jei organizuojant didžiąją loteriją, bus naudojama loterijos įrenginio ar įrenginių programinė įranga, pateikiami šie dokumentai ir informacija:
7.1. loterijos įrenginio ar įrenginių pavadinimas;
7.2. mokėjimo sąskaitos, kuri bus naudojama loterijų organizatoriaus ir žaidėjo tarpusavio atsiskaitymams, rekvizitai, interneto adresai, telefono ryšio numeriai ar kita kontaktinė informacija, kuri bus naudojama organizuojant loterijas;
7.3. loterijos įrenginio ar įrenginių programinės įrangos serverių skaitinis kompiuterio (IP) ir prisijungimo adresai, prisijungimo prie loterijos įrenginio ar įrenginių programinės įrangos duomenys, suteikiantys galimybę priežiūros institucijai nekliudomai patikrinti loterijos įrenginio ar įrenginių programinę įrangą ir joje saugomą informaciją;
7.4. sertifikavimo įstaigos išduotas loterijos įrenginio programinės įrangos atitikties sertifikatas.
8. Jeigu prašymą išduoti licenciją pateikia užsienio bendrovės – kitoje valstybėje narėje pagal tos valstybės narės teisės aktus įsteigto bet kokios teisinės formos juridinio asmens ar organizacijos, neturinčios juridinio asmens teisių, kuriai toje valstybėje narėje suteikta teisė vykdyti loterijų veiklą, – filialas, turintis buveinę Lietuvos Respublikoje ir atliekantis visas juridinio asmens funkcijas ar dalį jų, kartu su tarnybos nustatytos formos prašymu išduoti licenciją ir 1 – 7 papunkčiuose nurodytais dokumentais ir informacija apie filialą įsteigusią užsienio bendrovę pateikiami:
8.1. valstybės narės, kurioje užsienio bendrovė yra įsteigta, institucijos, suteikusios teisę užsienio bendrovei vykdyti loterijų veiklą toje valstybėje narėje, rašytinis patvirtinimas arba institucijos išduotas leidimas, patvirtinantys, kad užsienio bendrovė turi teisę vykdyti loterijų veiklą toje valstybėje narėje;
8.2. užsienio bendrovės rašytinis įsipareigojimas, kad įsteigtas filialas buhalterinės apskaitos ir kitus su filialo vykdoma veikla susijusius dokumentus tvarkys ir laikys filialo buveinėje;
8.3. duomenys apie filialo vadovą, jo dalyvavimą kitų įmonių valdyme (vardas, pavardė, asmens kodas, asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija).
9. Už didžiųjų ar mažųjų loterijų organizavimo licencijos išdavimą turi būti sumokėta nustatyta valstybės rinkliava.
Atnaujinta: 2021 10 19
-